Дудко Г.М-вчитель Луцької ЗОШ №13

Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [50]
Статті [0]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 40
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Мої статті

Урок : Закріплення про нітрогеновмісні органічні сполуках.

ЗАКРІПЛЕННЯ ПРО НІТРОГЕНОВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ

Цілі:

формування ключових компетентностей:

· спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами;

· уміння вчитися впродовж життя;

· екологічна грамотність і здорове життя;

· основні компетентності у природничих науках і технологіях;

· математична компетентність;

· соціальна та громадянська компетентності;

формування предметних компетентностей:

· закріпити знання про аміни, їх загальні формули та характеристичні групи, повторити склад молекул насичених та ароматичних амінів, їх структурні формули, приклади амінів; навчитися розрізняти насичені й ароматичні аміни, вміти складати молекулярні та структурні формули амінів за назвами і загальними формулами; навчитися складати рівняння реакцій, які описують хімічні властивості метиламіну (горіння, взаємодія з водою і хлоридною кислотою), аніліну (взаємодія з хлоридною кислотою, бромною водою), одержання аніліну (відновлення нітробензену); повторити склад, будову, властивості амінокислот та білків; знати, що таке денатурація, кольорові реакції на білки, біологічну роль білків та амінокислот;

· вміти пояснювати вплив аніліну та його похідних (вогненебезпечність, подразливість, отруйність) на довкілля та організм людини;

· виховувати у школярів відповідальне ставлення до виконання завдань, бути уважними, не відволікатися від основної роботи;

· виховувати інтерес до вивчення хімії,

· розвивати хімічну мову, екологічне мислення.

Обладнання: мультимедійна презентація, роздавальний матеріал.

Тип уроку: З (Т-М).

Форми роботи: робота в групах, мікрофон, міні-тести, самомоперевірка, відстрочена відгадка, здивуй, творча лабораторія, самостійна робота.

ХІД УРОКУ

Формування ключових компетентностей

Діяльність учителя

Діяльність учнів

Спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами;

уміння вчитися впродовж життя;

математична компетентність, екологічна грамотність і здорове життя;

основні компетентності у природничих науках і технологіях;

соціальна та громадянська компетентності

Організовує роботу в гетерогенних групах та різноманітні форми роботи

Працюють у гетерогенних групах та виконують різноманітні форми роботи

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

На екран проектують основні поняття попередньої теми:

· Амінокислоти

· Аміни

· Анілін

· Класифікація амінів

· Карбоксильна група

· Аміногрупа

· Амфотерні органічні сполуки

· Пептидний або амідний зв’язок

· Поліпептид

· Первинна структура білка

· Вторинна структура білка

· Третинна структура білка

· Четвертинна структура білка

· Денатурація

· Біуретова реакція

· Ксантопротеїнова реакція

· Якісна реакція на білок

Ø Прийом «Мікрофон»

Проводимо з основними поняттями теми.

IV. РОБОТА В ГЕТЕРОГЕННИХ ГРУПАХ

1. Міні-тест

1. Вкажіть органічну сполуку, яка є складовою частиною білка:

а) поліетилен;

б) глюкоза;

в) крохмаль;

г) амінокислота.

2. Вкажіть назву процесу руйнування структур білка:

а) приєднання;

б) гідроліз;

в) денатурація;

г) розклад.

3. Вкажіть функціональні групи амінокислот:

а) карбоксильна;

б) гідроксигрупа;

в) аміногрупа;

г) нітрогрупа.

4. Первинна структура білка — це:

а) спіраль;

б) глобула;

в) ланцюг з амінокислот;

г) розміщення у просторі декількох глобул.

5. Вкажіть речовини, з якими може реагувати амінооцтова кислота:

а) S;

б) MgO;

в) P2O5;

г) C2H5OH.

6. Вторинна структура білка — це:

а) спіраль;

б) глобула;

в) ланцюг з амінокислот;

г) розміщення у просторі декількох глобул.

7. Вкажіть формулу метанаміну:

а) NH2 - CH2 - COOH;

б) CH3 - NH2;

в) CH3 - NH - C2H5;

г) CH3 - NH - CH3.

8. Вкажіть ознаку якісної реакції на білок:

а) розщеплення крохмалю;

б) руйнування структур білка;

в) гниття решток живих організмів;

г) запах паленого пір’я.

9. Якісна реакція на анілін — це:

а) взаємодія з купрум(ІІ) гідроксидом;

б) взаємодія з йодом;

в) взаємодія з бромною водою;

г) взаємодія з фенолфталеїном.

10. Вкажіть реактив, що дає фіолетове забарвлення на білок:

а) купрум(ІІ) оксид;

б) йод;

в) купрум(ІІ) гідроксид;

г) фенолфталеїн.

Відповіді проектуємо на екран. Самоперевірка.

2. Відстрочена відгадка

1. З якими речовинами реагує оцтова кислота? Чи подібні властивості оцтової кислоти та амінокислот? Виберіть групу речовин, з якими може реагувати аміноетанова кислота?

а) Br2, NaOH, HCl;

б) KOH, HCl, S;

в) NaOH, C2H5OH, HCl;

г) KCl, NaOH, HCl.

Поясніть свій вибір. Складіть рівняння відповідних реакцій.

2. На яку речовину за властивостями схожі аміни та анілін?

3. У кого сильніші основні властивості: амоніак, метанамін, диметиламін, анілін чи триметиламін? Розташуйте речовини в ряд за посиленням основних властивостей.

4. Складіть рівняння реакцій взаємодії метиламіну з нітратною кислотою, водою та горіння. Для аніліну — рівняння якісної реакції.

3. Творча лабораторія

Запишіть формулу трипептиду. Вкажіть пептидний зв’язок. Між якими групами він утворюється?

https://subject.com.ua/lesson/chemistry/10klas_2/10klas_2.files/image286.jpg

4. Здивуй!

1. Що таке білки?

2. Поясніть малюнок. Назвіть структури білка.

https://subject.com.ua/lesson/chemistry/10klas_2/10klas_2.files/image287.jpg

3. Які кольорові реакції на білок ви знаєте?

Підбиття підсумків роботи в групах. Перевірка виконання завдань

V. САМОСТІЙНА РОБОТА

Варіант І

1. Вкажіть амфотерну органічну сполуку:

а) поліетилен;

б) глюкоза;

в) крохмаль;

г) амінокислота.

2. Вкажіть назви ароматичного аміну:

а) метиламін;

б) анілін;

в) феніламін;

г) етанамін.

3. Вкажіть функціональну групу амінокислот, яка обумовлює основні властивості:

а) карбоксильна;

б) гідроксигрупа;

в) аміногрупа;

г) нітрогрупа.

4. Вкажіть первинну структуру білка:

а) спіраль;

б) глобула;

в) ланцюг з амінокислот;

г) розміщення у просторі декількох глобул.

5. Вторинна структура білка утримується:

а) йонними зв’язками;

б) металічними зв’язками;

в) водневими зв’язками;

г) складноестерними містками.

6. Аміни — це похідні:

а) алканів;

б) алкенів;

в) амоніаку

г) бензену.

7. Виберіть і складіть рівняння реакцій аніліну з можливими речовинами:

а) бромідною кислотою;

б) водою;

в) бромною водою;

г) одержання.

Варіант II

1. Денатурація білка може відбуватися під час:

а) дії на білки етиловим спиртом;

б) розчинення білків у воді;

в) дії на білки воднем;

г) дії на білки солями важких металів.

2. Вкажіть функціональні групи амінокислот:

а) карбоксильна;

б) гідроксигрупа;

в) аміногрупа;

г) нітрогрупа.

3. Вкажіть молекулярну формулу і назву гліцину за правилами міжнародної номенклатури:

а) CH3- CH(NH2) - COOH;

б) α-амінопропіонова кислота;

в) NH2 - CH2 - COOH;

г) аміноетанова кислота.

4. Вкажіть, з чого складаються білки:

а) амінокислота;

б) залишок ортофосфатної кислоти;

в) нуклеозид;

г) вуглеводи.

5. Вкажіть назви реакцій, які є кольоровими на білки:

а) біуретова;

б) ксантопротеїнова;

в) «срібного дзеркала»;

г) реакція Зініна.

6. Вкажіть формули та назви амінів:

а) CH3COONH4;

б) NH2- CH3;

в) C17H33COOH;

г) C2H5 - NH - CH3.

7. Вкажіть речовини, з якими реагує етанамін:

а) Na;

б) Н2;

в) H2O;

г) HCl;

д) O2.

Складіть рівняння реакцій.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ пов.пар.23,24.

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: Galina (29.03.2020)
Переглядів: 311 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • Луцька ЗОШ №13
  • Управління освіти
  • Луцька міська рада
  • Волинська обласна рада
  • Міністерство освіти і науки
  • Вікіпедія

  • Copyright MyCorp © 2024
    Безкоштовний хостинг uCoz