Дудко Г.М-вчитель Луцької ЗОШ №13

Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [50]
Статті [0]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 40
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Мої статті

Урок: Соціальні чинники здоров´я підлітків

Тема: Соціальні чинники здоров´я підлітків

Мета: сформувати в школярів поняття про соціальні фактори здоров'я підлітків. Пригадати, що таке соціальне середовище. Обговорити соціальну безпеку свого населеного пункту. Оцінити можливості реалізації своїх прав. Проаналізувати. як ЗМІ впливають на твої ставлення, рішення і поведінку.

Обладнання:підручник «Основи здоров’я» Т.В.Воронцова, В.С.Пономаренко, -К, «Алатон», 2007; наочність.

Базові поняття та терміни: соціальне середовище, права дитини

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

                                                       Хід уроку

Ι. Організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності

Обговорення проблемної ситуації

«Підлітки зайшли в автобус, почали галасувати, штовхатися, їсти морозиво. Морозиво тане, тече й може забруднити одяг пасажирів. Оціни стан соціального здоров'я підлітків. Що ви можете сказати про їхній соціальний розвиток?»

III. Вивчення нового матеріалу

1.   Що впливає на твоє соціальне здоров'я

Людина живе в суспільстві. Вона має знайти СВОЕ місце серед інших людей, навчитися спілкуватися з ними, зрозуміти правила поведінки в соціумі й дотримуватися їх. Демократичне суспільство надає людині досить багато прав, але разом із правами в людини з'являються й певні обов'язки. Уміння користуватися своїми правами й виконувати свої обов'язки є важливим показником соціального здоров'я.

Існують соціальні фактори, які впливають на твоє соціальне здоров'я. Насамперед до них належить безпосереднє оточення людини:

—      родина, в якій виховується й росте;

—      школа, в якій вона навчається;

― клас, в якому вона знаходить друзів, з котрими спілкується не тільки в школі, але й за її межами;

—      підліткові компанії, з якими вона проводить дозвілля.

Окрім того, на соціальне здоров'я впливають:

—      література, яку читає людина;

—      телевізійні програми, які вона дивиться;

—      музика, яку вона слухає;

—      театральні спектаклі, фільми, комп'ютерні ігри й багато іншого, від чого вона отримує естетичну насолоду.

Дехто навіть не здогадується про цей вплив, але він існує й призводить до певних наслідків. Наприклад, надмірне захоплення комп'ютерними іграми може призвести до того, що у свідомості підлітка реальність і вигаданий кимсь світ гри міняються місцями. Це завдає великої шкоди його соціальному здоров'ю: він поринає у світ гри, перестає. сприймати навколишню реальність, обмежує спілкування з іншими людьми.

Підліток мусить знати, що сам є активним учасником процесу свого соціального розвитку й може впливати на своє соціальне здоров'я, вчиняючи так або інакше. Наприклад, ведучи здоровий спосіб життя або порушуючи його.

Знаючи про соціальні фактори здоров'я, підліток може зробити правильний вибір і жити так, щоб не завдавати шкоди своєму здоров'ю. Ніхто інший не зробить цього замість нього. Слід пам'ятати, що соціальне здоров'я пов'язане із безпекою!

Соціальна рівність і соціальна справедливість так само є важливими соціальними факторами здоров'я. Наявність у суспільстві соціальної рівності й справедливості роблять його соціально здоровим, а людину — захищеною й упевненою у своєму майбутньому.

2.   Як стежити за своїм соціальним розвитком

Перша ланка суспільства, в якій підліток виявляє себе як соціальна особистість,— це родина. Кожна людина, напевно, помічає, що в родині кожен має свої обов'язки, і вони залежать від місця, яке людина займає в родині. Син, донька, брат, сестра, онук, онучка, племінник, племінниця — усе це соціальні ролі, відведені підліткові в родині. Якщо він справляється зі своїми родинними обов'язками, це свідчить про те, що його соціальний розвиток відбувається нормально. Успішне навчання також є обов'язком підлітка стосовно родини. Батьки вірять у те, що їх син чи донька стане корисною для суспільства людиною й що родина зможе розраховувати на них у майбутньому.

Не менш важливим для соціального розвитку підлітка є і його становище в різних молодіжних підліткових групах: класі, спортивній секції, футбольній команді, драматичному гуртку, компанії друзів, які живуть на його вулиці або у його дворі. Соціальний розвиток і, урешті-решт, соціальне здоров'я неабияк залежить від цих груп.

Справа в тому, що, поділяючи ті або інші погляди, захоплення, пристрасті, манери друзів, підліток потрапляє під їх соціальний вплив. Як наслідок, у підлітка можуть з'явитися корисні або шкідливі звички, які певним чином впливають на його здоров'я. Наприклад, звичка регулярно читати може зробити людину цікавим співрозмовником, а звичка чемно поводитися з тими, хто оточує, значно полегшить спілкування з ними. І навпаки, звичка ставитися до людей спогорда або повсякчас їм грубити, або користатися нецензурними словами, або вживати алкоголь та наркотики — сповільнить соціальний розвиток підлітка.

Не менш важливим є й спосіб життя підлітків, з якими ми у дружніх стосунках. Хоч-не-хоч, але воно буде позначатися на кожному. А тому слід розібратися, чи є цей спосіб життя здоровим, чи не буде він шкодити. Слід пам'ятати, що свої інтереси можна відстояти тільки самостійно.

Існують фактори, які впливають на соціальне здоров'я. Підліток мусить знати, що сам є активним учасником процесу свого соціального розвитку. Знаючи про соціальні фактори здоров'я, він може зробити правильний вибір і жити так, щоб не завдавати шкоди своєму соціальному здоров'ю.

Обговорення. Оцініть свої можливості для реалізації ваших прав на:

  • турботу і захист;
  • високоякісну освіту;
  • всебічний розвиток своїх здібностей;
  • медичну допомогу;
  • вільне висловлювання власних думок;
  • інформацію;
  • захист від жорстокості, дискримінації та насилля.

Назвіть фільми, що пропагують позитивні цінності. Назвіть фільми, які романтизують насилля.

 

 

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

  1. Які фактори впливають на твоє соціальне здоров'я?
  2. Чи буває так, що людина має тільки права, а обов'язків не має?
  3. Ромчик сказав, що коли на його соціальне здоров'я впливає так багато факторів, то сам він нічого зробити не може. Чи має він рацію?
  4. Наталка та її подруги люблять пісні групи  «Океан Ельзи». Вони готові слухати їх з ранку до вечора. Через це їм не вистачає часу на виконання домашніх завдань,  знижується успішність,  тимчасом як  соліст  групи  Станіслав  Вакарчук — кандидат наук і володіє кількома мовами. Як він досяг такого становища в суспільстві? Що б ви порадили дівчаткам?

      V.         Домашнє завдання

1. Прочитати § 23 підручника.

 

Категорія: Мої статті | Додав: Galina (29.03.2020)
Переглядів: 158 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • Луцька ЗОШ №13
  • Управління освіти
  • Луцька міська рада
  • Волинська обласна рада
  • Міністерство освіти і науки
  • Вікіпедія

  • Copyright MyCorp © 2024
    Безкоштовний хостинг uCoz