Дудко Г.М-вчитель Луцької ЗОШ №13

Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [50]
Статті [0]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 40
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Мої статті

Урок :Правила безпечного користування газовими приладами

Правила безпечного користування газовими приладами

Мета: ознайомити учнів з правилами безпечної експлуатації побутових газових приладів, розповісти про вплив газу на організм людини, повторити правила поведінки при виявленні запаху газу, розвивати навички самозахисту в небезпечних ситуаціях, виховувати відповідальність та обережність при користуванні газовими приладами.

Матеріали та обладнання: зображення побутових газових приладів (плита, газові балони, газова колонка).

Поняття: побутовий газ, балони з газом, чадний газ.                     

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  • Фронтальна бесіда

1. Якими електроприладами можуть користуватися учні 6-го класу?

2. У якому випадку електророзетки можуть стати небезпечними?

3. За якими ознаками можна визначити небезпечність електроприладів?

4. Як поводитися при загорянні електроприладів?

  • Перевірний диктант

Учні працюють на окремих аркушах паперу на роздрукованих картках (роздавальний матеріал до уроку).

Оберіть правильну відповідь «Можна» чи «Не можна» та поставте відповідно позначки « + » або «—» навпроти твердження.

Ключ до завдання: «+»: 3, 7, 11, 14, 21.

«-»: 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 1З, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 22, 23, 24.

  • Доповіді учнів «Як економно використовувати електроенергію»

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  • Інтерактивний прийом «Мікрофон»

Учні-«кореспонденти» беруть інтерв’ю в однокласників.

(Методичний прийом «Вводимо роль».)

  • Що вам відомо про побутовий газ?
  • Чи відомі вам ситуації, коли неправильне використання газових приладів призводило до нещасних випадків?

Як це сталося?

  •  Як можна було запобігти нещасним випадкам від побутового газу?

♦ Інформація для обміркування

Вибух газу в Дніпропетровську

У жовтні 2007 року в житловому будинку в Дніпропетровську стався вибух газу. Будинок був частково зруйнований, загинули 23 людини. Потерпілими в результаті аварії визнані 430 осіб. Причиною вибуху стало порушення правил безпеки співробітниками підприємства АТ «Дніпрогаз».

Вибух у лікарні в Луганську

18 січня 2010 року в Луганську в п'ятиповерховій будівлі міськлікарні № 7 вибухнув кисневий балон; У результаті вибуху загинули 16 осіб, з яких четверо медпрацівників.

Вибух газу в Ужгороді

29 серпня 2011 року в Ужгороді було пошкоджено газопровід у результаті проведення земляних робіт приватною фірмою. Пізніше стався вибух, унаслідок якого були пошкоджені дах, перекриття та стіни двоповерхового кафе «Шериф». Постраждало три особи, одна з яких померла в лікарні.

  • Повідомлення теми уроку, постановка мети й завдань уроку

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Загальні відомості про природний газ та його властивості

  • Розповідь учителя з елементами бесіди

Природний газ видобувають з надр землі й транспортують споживачам по трубопроводах. .

Зріджений газ у резервуарах і балонах перебуває в рідкому стані під тиском. При підвищенні температури такий газ переходить у газоподібний стан.

Природний газ майже вдвічі легший за повітря і під час витоку з приладів газопроводів скупчується у верхніх зонах приміщення.

Зріджений газ, навпаки, важчий за повітря і в разі витоку з балона чи ємності він опускається в нижню зону приміщень, скупчуючись на підлозі, у низинних місцях (підвалах, колодязях).

Природний і зріджений гази не мають кольору й запаху. Щоб надати газам запаху, їх одорують, тобто додають хімічні домішки (етилмеркантан), унаслідок чого з’являється запах гнилої капусти.

Для процесу горіння газів необхідна певна кількість повітря. Так, для спалювання 1 м3 природного газу потрібно близько 10 м3 повітря, для горіння 1 м3 зрідженого газу потрібно 28-30 м3. Отже, до приміщення, де увімкнуті газові прилади, має постійно надходити свіже повітря. У противному разі газ повністю не згорає і утворюється чадний газ, який спричиняє отруєння.

♦ Довідкова інформація

Чадний газ, або карбон(ІІ) оксид СО, — дуже отруйний безбарвний газ без запаху. Він утворюється внаслідок неповного згоряння палива (газу, вугілля, бензину тощо). Через свою отруйність чадний газ є дуже небезпечним для організму людини. Ця небезпека підсилюється тим, що він не має запаху, тож отруєння може статися непомітно. Навіть незначні його кількості, що потрапляють у повітря і вдихаються людиною, спричиняють запаморочення й нудоту, а вдихання повітря, в якому міститься 0,3 % чадного газу за об'ємом, може призвести до смерті.

При отруєнні чадним газом необхідно свіже повітря, а також штучне зігрівання тіла.

Гази, що транспортуються по трубопроводах і зберігаються в резервуарах, а також при неправильному їх спалюванні в газоспоживальних приладах, становлять певну небезпеку. Витік газів унаслідок порушення герметичності трубопроводів, посудин, арматури може спричинити вибух, пожежу. При значному витіканні газу в приміщенні достатньо іскри, щоб стався вибух.

2. Побутові газові прилади

  • Доповіді учнів про особливості будови та експлуатації побутових газових приладів

Побутова газова плита

Газова плита — обладнання, що працює на природному газі з міської газової мережі. Регулювання вогню здійснюється регулюванням потоку газу, що поступає в пальник. Газ проходить через сопло, змішується з повітрям, отримана газоповітряна суміш через розсіювач виходить у бічні отвори.

Підпалюється вручну (будь-яким джерелом відкритого вогню, найчастіше сірниками, електричними запальничками) або п’єзоелектричним елементом. У найдосконаліших моделях є контроль за вимиканням газу — коли вогонь гасне, перекривається подача газу, термостат для регулювання температури, а також електронний таймер, здатний відмикати в заданий час духовку й конфорки.

Побутові газові плити виготовляють дво-, три- і чотири- конфорочними, із духовими шафами або без них. Плити зазвичай складаються з корпусу, робочого столу з конфорками, духової шафи, газових пальників, газорозподільного пристрою з кранами. Деталі побутових плит виготовляють з термічно стійких, корозійностійких і довговічних матеріалів.

Газова колонка

Газова колонка — це побутовий прилад, що дозволяє нагрівати воду в домах, що не мають центрального водопостачання гарячої води. До колонки підходять дві труби: одна з холодною водою, інша — із газом. У нижній частині цієї конструкції розміщені основна й запальна горілки. Ви відкриваєте кран з водою, після цього відкривається газовий клапан, що «пускає» газ в основний пальник. Він загоряється від запальника. Газ горить, виділяється тепло, що нагріває воду. Вода тече по вигнутій спіраллю трубі (теплообмінник). Продукти горіння газу видаляються через димар, розташований у верхній частині короба, а труба, вже з гарячою водою, йде до раковини, ванни або на кухню.

Сучасні моделі газових колонок обладнані надійними електронними системами запалювання та контролю за нагрівом і подачею газу. Тому витоки та вибухи газу майже виключені. Небезпеку становлять застарілі моделі газових колонок або несправні прилади.

Плита з газовим балоном

Плита з газовим балоном за будовою мало відрізняється від плити, що працює від міської газової мережі.

Особливістю є те, що в такій плиті використовується не газ з газопроводу, а зріджений газ із балонів. При викорис танні газових балонів небезпека полягає в тому, що в місц роз’ємного з’єднання балона з плитою може статися витік газу. Унаслідок чого можливий спалах газу, а також пожежа.

Заправляють газові балони в спеціально обладнаних газових ділянках заправки й обміну побутових балонів. Іноді можна побачити, що побутові балони заправляють на автомобільних заправках. Цього не можна робити в жодному разі, оскільки на газових балонах, що встановлюються на автомобілях, є спеціальний відсікач, який дозволяє вчасно перервати заповнення балону газом. А на побутових балонах така система відсутня, і при надмірному наповненні балона він може вибухнути.

3. Правила користування газовими приладами

  • Розповідь учителя, складання конспекту в зошитах

Правила користування газовою плитою:

Перед користуванням газовою плитою необхідно:

  • відкрити кран (вентиль) на газопроводі перед лічильником і плитою;
  • піднести запалений сірник до пальника, легко натиснути на ручку відповідного крана та повернути її — газ має загорітися;
  • якщо газ не загорається, необхідно перекрити кран на плиті й повторити процес запалювання знову. Якщо газ не загорається і після повторного розпалювання, слід закрити крани й повідомити дорослих або викликати фахівця газового господарства;
  • горіння вважається нормальним, якщо полум’я пальника стійке й голубе. Якщо полум’я стає жовтуватим і коптить, це небезпечно для здоров’я й потребує негайного регулювання подачі повітря або чистки пальника;
  • для припинення горіння газу потрібно закрити крани верхніх пальників або кран духової шафи;
  • після закінчення користування плитою перекрити кран (вентиль) на газопроводі перед плитою.

Правила безпеки при користуванні газовими приладами.

  • Перед користуванням газовими приладами потрібно переконатися, що в приміщенні немає запаху газу, та відкрити кватирку. Ні в якому разі не закривайте вентиляційні ґратки.
  • Не користуйтесь несправними газовими приладами.
  • Не залишайте без догляду працюючі газові прилади.
  • Не використовуйте газові плити для опалення приміщення.
  • Приміщення, в яких установлені газові прилади, не можна використовувати для сну та відпочинку.
  • Не можна захаращувати газові прилади сторонніми предметами.
  • Не використовуйте газові прилади для сушіння білизни — це може призвести до пожежі.

4. Небезпечні ситуації при користуванні газовими приладами

Дії при виявленні запаху газу у квартирі

1. У жодному разі не запалюйте сірники та не вмикайте світло, не користуйтесь електровимикачем, електродзвінком і розетками, оскільки поява електричної іскри може спричинити вибух.

2. Прикрийте носа та рота тканиною.

3. Перекрийте всі газові крани (вентилі).

4. Відкрийте вікна та двері для провітрювання приміщення.

5. Залиште приміщення.

6. Зателефонуйте в місцеву аварійну газову службу (104) та давайте чіткі відповіді на запитання.

Якщо ви відчули запах газу в приміщеннях зі значною кількістю людей:

  • повідомте всіх, хто перебуває поруч, про необхідність негайного залишення приміщень;
  • повідомте аварійній службі газу;
  • не допускайте людей у загазоване приміщення.

Якщо ви відчули запах газу в під’їзді або в підвалі житлового будинку:

  • повідомте аварійну службу газу;
  • не допускайте в загазовані приміщення людей.

У разі виявлення запаху газу на вулиці біля газового колодязя, газорозподільного пункту, газобалонної установки негайно повідомте аварійну службу газу.

Неухильно дотримуйтеся правил користування газовими приладами, стежте за тим, щоб ці прилади були чистими і справними.

Користуйтеся віконними кватирками для систематичної вентиляції приміщень.

Не залишайте без нагляду газові прилади увімкненими навіть на короткий час.

Перша допомога постраждалому при отруєнні газом

1. Забезпечити постраждалого свіжим повітрям.

2. Розстебнути комір, ремінь, тугий одяг, щоб полегшити дихання.

3. Викликати «швидку допомогу» та газову службу.

4. Дати пити багато рідини.

5. Бути з потерпілим поруч до приїзду дорослих.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

  • Вправа «Закінчи речення»

1) Не можна залишати без нагляду працюючі... (газові прилади).

2) Категорично забороняється сушити біля газової плити... (білизну чи волосся).

3) Необхідно стежити, щоб рідина, що кипить... (не залила вогонь пальника).

4) Якщо газ потрапив у повітря приміщення, слід негайно... (закрутити кран подачі газу і провітрити приміщення).

  • Робота в малих групах

Завдання: скласти наглядну пам’ятку «Безпека користування газом» та підготувати презентацію своєї роботи (у довільній формі).

Наприкінці уроку учні оцінюють правильність складених пам’яток та креативність подання інформації.

  • Моделювання екстремальної ситуації. Індивідуальна робота в зошиті

Уявіть, ви вийшли з власної оселі та відчули сильний запах газу. Складіть алгоритм дій в цій небезпечній ситуації.

  • Письмове завдання. Робота на роздавальних картках

Доповніть речення, використовуючи слова для довідки.

Відчувши запах газу, треба: перекрити газові_______________,

відчинити ___________, зателефонувати до аварійної служби

_________ за номером _______, провітрити _______________, вла­

штувавши _____________, самим____________з кухні.

Слова для довідки: крани, піти, вікно, протяг, газу, приміщення, 104.

  • Фронтальна бесіда

— Яку тему ми розглянули на сьогоднішньому уроці?

— Для чого до побутового газу додають одоранти?

— Чому під приміщенням з газовими приладами не можна розміщувати підвал?

— Чи можна учню 6-го класу користуватися газовими приладами?

— Які знання, що здобули на уроці, ви вважаєте корисними?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати доповідь про хімічні речовини, що використовувались людством із давніх часів.

Індивідуальне завдання: декільком учням підготувати доповіді «Ознаки отруєння хімічними речовинами», «Ознаки хімічних опіків лугами й кислотами».

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: Galina (29.03.2020)
Переглядів: 126 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • Луцька ЗОШ №13
  • Управління освіти
  • Луцька міська рада
  • Волинська обласна рада
  • Міністерство освіти і науки
  • Вікіпедія

  • Copyright MyCorp © 2024
    Безкоштовний хостинг uCoz