ТЕМА: МОТОЦИКЛ І БЕЗПЕКА. ПРАВИЛА ДЛЯ МОТОЦИКЛІСТІВ ТА ПАСАЖИРІВ МОТОЦИКЛА. НЕБЕЗПЕКА КЕРУВАННЯ ТРАНСПОРТНИМ ЗАСОБОМ У НЕТВЕРЕЗОМУ СТАНІ
Відпрацювання навичок відмови від небезпечних пропозицій, пов'язаних із мотоциклами
Мета: ознайомити з правилами для мотоциклістів та пасажирів мотоцикла, формувати поняття про безпеку мотоцикліста й небезпеку керування транспортним засобом у нетверезому стані; розвивати навички відмови від небезпечних пропозицій, пов'язаних із мотоциклами, здоров'язбережувальні компетенції; виховувати ціннісне ставлення до власного здоров'я і дотримання правил безпеки на дорозі.
Обладнання: ілюстративний матеріал, таблиця «Активна й пасивна безпека конструкції мотоцикла», схема до вправи «Асоціативний кущ», мультимедійні засоби та презентація.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання, встановлення позитивного настрою
II. ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ УЧНЯМИ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Вправа «Конкурс ерудитів»
Скласти відповіді на запитання, що записані на дошці, (самостійно):
а) За допомогою чого (кого) здійснюють регулювання дорожнього руху?
б) Що означає поняття «пріоритет у дорожньому русі? Наведіть приклади.
2. «Взаємоопитування»
Аркуші роздають у довільному порядку учням на перевірку. Учитель відкриває заздалегідь записані на дошці правильні відповіді. Необхідно оцінити правильність виконання завдання та поставити « + » або «-» навпроти кожного терміна.
3. Обговорення результатів
III. ПЕРЕВІРКА РАНІШЕ ЗАСВОЄНИХ ЗНАНЬ
Фронтальне опитування
— Яке місце в «ТОП-10» безпеки транспорту посідає мотоцикл? (10)
— Сформулюйте причини, які, на вашу думку, зумовлюють останнє місце цього виду транспорту в загальному рейтингу.
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ УЧНІВ І ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
Вправа «Відкритий мікрофон»
— Чи знаєте ви правила для мотоциклістів і пасажирів мотоцикла? Які саме?
— Як ви ставитеся до того, що є водії, які дозволяють керувати транспортним засобом у нетверезому стані? Поясніть свою позицію.
V. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЧУТТЄВОГО ДОСВІДУ УЧНІВ
Вправа «Мозковий штурм» (ілюстративний супровід)
— Що таке мотоцикл? Які особливості цього транспортного засобу?
VI. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Інформаційне повідомлення (ілюстративний або мультимедійний супровід) Водії і пасажири мототехніки є найвразливішими учасниками дорожнього руху. Достатньо падіння на швидкості 10-20 км/год, щоб дістати перелом кінцівки, а у випадку відсутності захисного мотошолома — черепно-мозкову травму. Тому мотоциклістам необхідно вкрай уважно ставитися до виконання правил дорожнього руху. Це стосується й пасажирів.
2. Правила для водіїв мотоцикла (ілюстративний або мультимедійний супровід)
3. Правила для пасажирів мотоцикла (ілюстративний або мультимедійний супровід)
4. Вправа «Асоціативний кущ»
— Якими можуть бути наслідки керування мотоциклом у нетверезому стані?
VII. ОСМИСЛЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота за підручником (у парах)
— Складіть діалог «Відмова від небезпечних пропозицій, пов’язаних із мотоциклом».
2. Оздоровлювальна вправа. Руханка «Броунівський рух»
Учні рухаються кімнатою в довільних напрямках. За сигналом «стоп» ведучий називає те, що повинні виконувати учасники. Наприклад, «Лікоть до ліктя», або «П’ятка до п’ятки», або «Рукав до рукава». Всі знаходять пари і виконують завдання.
Потім за сигналом рух починається знову доти, поки ведучий не скаже: «Людина до людини — по троє». Тоді всі об’єднуються в групи по троє і можуть продовжувати працювати в таких групах.
3. Робота у групах (3)
Завдання для груп:
І група («Мотоциклісти») — підготувати міні-лекцію «Активна й пасивна безпека конструкції мотоцикла» (за таблицею, ілюстративним матеріалом).
ІІ група («Пасажири мотоцикла») — підготувати рольову гру «Відмова від небезпечної пропозиції, пов’язаної з мотоциклом» (покататися без шоломів на великій швидкості, вночі без фар, на взятому без дозволу батьків мотоциклі тощо).
ІІІ група («Модельєри») — розробити одяг мотоцикліста та пасажира, який би максимально сприяв їхній безпеці під час їзди на мотоциклі.
4. Презентація результатів роботи в групах
5. Фронтальне опитування
VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Вправа «Емоційний ланцюжок»
Учні стають у коло, кладуть ліву руку на плече сусіду і по черзі один за одним дякують сусідові зліва за гарну роботу, позитивні емоції, висловлюють побажання тощо.
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Обов'язкове:
• опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми (§ 20 , с.127);
додаткові (на вибір, за бажанням):
• підготувати соціальну рекламу «Мотоцикл і безпека»;
• скласти порадники (або антипорадники) «Водію мотоцикла», «Пасажиру мотоцикла», «Правила користування скутером».
|