Урок №3
Тема: Різноманітність організмів. Рослини
Мета: сформувати знання про особливості будови рослин, основні органи, їхні функції та значення для рослини, пояснити значення рослин у природі; розвивати навички спостерігати за рослинними організмами, порівнювати їх; виховувати естетичну красу, прагнення досліджувати навколишній світ.
Тип уроку: комбінований
Очікувані результати: учні дізнаються про різноманітність живої природи, значення рослин у природі та житті людини і тварин, характерні властивості рослин.
Обладнання: підручник, фотографії рослинних організмів, зошити, відеоматеріали, кімнатні рослини.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Прийом «Доповни речення» (письмово в зошитах)
- Тіла одноклітинного організму утворено… (однією клітиною).
- Існують організми, тіло яких утворене лише з однієї клітини, тому їх ще називають… (мікроорганізмами).
- З тканин формуються… (органи).
- Живі істоти складаються зі значної кількості… (клітин)
- Пізнання клітинної будови організмів відбулося завдяки створенню… (мікроскопа).
Презентація учнівських кросвордів.
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом «Віршовані рядки»
Було у матері Природи
Дві донечки такої вроди,
Хто їх побачить хоч на мить –
Не міг забуть і розлюбить.
Голубооку звали Флора.
У неї очі – наче зорі.
Завжди замріяна, тендітна,
Ласкава, ніжна та привітна.
А Фауна – швидка, як вітер,
Могла з птахами полетіти,
І за оленями стрибати,
Та з білочками пустувати.
Обидві світ живий любили,
Відтак його боготворили.
Тож вирішила мудра мати
Природні їм дарунки дати:
Мрійливій Флорі – світ рослинний,
А жвавій Фауні – тваринний,
Щоб берегли і доглядали,
Від всього злого захищали.
Живуть в легендах і понині
Живого світу дві богині.
ІV. Актуалізація опорних знань учнів
Прийом «Проблемне питання»
- Чи було б життя без рослин? Чому?
- Які ви знаєте групи рослин?
- Які органи має квіткова рослина?
V. Оголошення теми та мети уроку
VІ. Вивчення нового матеріалу
- Розповідь вчителя з елементами бесіди про різноманітність рослин
- Демонстрація гербаріїв. Вивчення органів рослин.
- Самостійна робота з підручником. Опрацювання статті «Розмноження рослин».
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу
Прийом «Дерево рішень»
Назвіть якомога більше фактів значення рослин у житті людини: лікарська сировина, продукти харчування, папір тощо.
Прийом «Павучок»
Складіть схему царства живої природи (завдання на дошці)
VІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
Тестування
- Орган, за допомогою якого рослина живиться з повітря:
А) корінь; б) пагін; в) листок.
2. Орган, за допомогою якого рослина живиться з грунту:
А) корінь; б) пагін; в) квітка.
3. Клітинну будову мають:
А) тварини та рослини; б) рослини та гриби; в) усі відповіді правильні.
4. Головна функція квітки:
А) фотосинтез; б) розмноження; в) поглинання кисню.
ІX. Оцінювання учнів
X. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал в підручнику §34, виконати дослідження «Умови проростання насіння квасолі», результати оформити у вигляді таблиці на ст.167 підручника
|